Příspěvek sob 23. čer 2012 11:51:44

F1 GP Európy

Dátum: 24.6.2012
Čas: 14:00

Obrázek

7 pretekov, 7 rôznych víťazov. Taká je doterajšia sezóna F1. Dnes sa však podľa mňa už konečne dočkáme situácie, že na najvyšší stupienok sa postaví už jazdec, ktorého sme tam už mali možnosť vidieť.

Okruh vo Valencii je dosť netypickým okruhom. Napriek tomu, že je svojim charakterom mestský okruh, na rozdiel od napríklad Monaka tu monoposty dosahujú najvyššie rýchlosti. Maximálna rýchlosť na trati je dokonca jednou z najvyšších v celom seriály F1. Predbiehanie ale komplikuje jeden zásadný fakt. Každá zákruta prakticky má pokračovanie v tej nasledujúcej čo je pre predbiehanie mimoriadne komplikované. O náročnosti predbiehacích manévrov hovorí aj to, že pre 3 rokmi sme počas pretekov nevideli ani jediný súťažný predbiehací manéver. Práve preto bude aj na tejto trati hrať veľkú rolu práve kvalifikácia.

Posledné 2 ročníky na okruhu vo Valecii sa z víťazstva tešil Vettel. Aj keď je v tejto sezóne tipovanie konkrétneho víťaza takmer nemožné, ak by som niekoho mal favorizovať, bol by to práve Vettel. Aj keď v 3. tréningu skončil až na 12. priečke, v poslednom kole odbočil do boxov a prvé 2 merané sektory mal absolútne najrýchlejšie, myslím že ak by kolo dojazdil bol by prvý.

Tréningy nasvedčujú tomu, že viacero jazdcov môže prekvapiť. Pre mňa osobne bude zaujímavé sledovať ako uspeje tím Force India. Ako di Resta, tak aj Hulkenberg sú dosť vyrovnaná jazdecká dvojica a obaja majú na to skončiť v top 10. avšak myslím že sa to podarí len jednému, skôr by som uprednostnil di Restu, ktorý mal aj v Kanade dobrú rýchlosť. V tréningoch skončil na 6., 6. a 5. mieste, jeho kolega Hulkenberg na 2. a 4. mieste. Prvý tréning vynechal kedy do kokpitu sadol rezervný jazdec Bianchi, ten skončil na 15. mieste čo možno považovať za celkom dobrý výsledok a zdá sa že Force India na túto VC auto pripravila skutočne dobre.

Tím Lotus. Ďalší zaujímavý tím. Bude zaujímavé sledovať či sa bude dariť viacej ostrieľanému Raikkonenovi, alebo Grosjeanovi. Osobne uprednostním skôr druhého jazdca. Tréningy boli viac menej vyrovnané, 2 krát bol úspešnejší Grosjean a raz Raikkonen, na Grosjean má tento okruh rád aj z nižších formulových tried v ktorých jazdil pred vstupom do F1.

V prípade McLarenu by som dnes možno kúsok zariskoval. Button sa dostáva chtiac nechtiac do pozície tímovej dvojky a je zatienený Hamiltonom, ktorý aktuálne vedie v šampionáte. Myslím ale že Button sa bude chcieť znova predviesť a poraziť predovšetkým tímového kolegu. Lepší ako Hamiltom bol zatiaľ len v 2 zo 7 veľkých cien. Táto stávka je dosť riskantná, dávam ju tu len pre zaujímavosť. Buttonove výsledky v tréningoch: 4., 12., 1. a Hamiltonove: 8., 14. a 8. Sú to len tréningy, všetko sa môže zmeniť ale Buttonovi by sa dnes mohlo zadariť.

Z ostatných tipov si myslím že Maldonado by mal byť úspešnejší ako Senna, aj keď ten v druhom tréningu obsadil 5. priečku no celkovo nestačí na tímového kolegu. Zaujímavé bude sledovať aj Ferrari, Alonso na prakticky domácej pôde nikdy práve neexceloval, napovedajú tomu aj tréningové výsledky a Massa po výrokoch o možnom víťazstve vo veľkej cene a následnom pohľade na výsledky tréningov pôsobí viac než smiešne.

Kvalifikačné tipy:

Víťaz kvalifikácie: Vettel @ 2,80
Lepší z dvojice:
Maldonado:Senna Maldonado @ 1,32
Hamilton:Button Button @ 3,00
Grosjean:Raikkonen Grosjean @ 1,62
Di Resta:Hulkenberg Di Resta @ 1,83
Víťazný rozdiel v kvalifikácií: pod 0,15 sekúnd @ 1,72

Pretekové tipy
Celkový víťaz: Vettel @ 3,25
Vyjde v priebehu pretekov safety car? nie @ 1,44
Umiestnenie na stupňoch víťazov: Vettel @ 1,57
Nasledujúce 2 tipy dávam len zo zaujímavosti, nepodávam na ne ale budem sledovať ako dopadnú:
Vettel: vyhrá kvalifikáciu aj preteky @ 4,00
Vyhrá kvalifikáciu, preteky a zajazdí najrýchlejší čas @ 7,00

Di Resta umiestnenie v top 10 @ 1,83
Víťazné auto: Red Bull @ 2,75