Příspěvek pon 11. črc 2011 12:00:03

Tour de France

Preview
Letos je na pořadu již 98. ročník tohoto legendárního cyklistického etapového závodu TOUR DE FRANCE. Letošní závod začíná 2.7.2011 a končí po 21 etapách a 3471 kilometrech 24.července tradičně v Paříži.
Na závodníky čeká 10 rovinatých etap, 6 horských etap se 3 cíly na vrcholu, 3 středně těžké etapy a po jedné individuální a teamové časovce. Letos se opět představí český cyklista Roman Kreuziger, tentokrát v barvách Astana.

Fabian Cancellara Obrázek
Obrázek
Fabian Cancellara se narodil ve švýcarském městečku Wohlen bei Bern. Do světové cyklistiky se jako profesionál dostal v roce 2001 kdy dostal smlouvu od Mapei-Quick Step. Před tím dokázal v letech 1998 a 1999 vyhrát juniorské mistrovství světa v cyklistice. Tím byl určen jeho směr v silniční cyklistice. V roce 2001 vyhrál časovkářské mistrovství světa do 23 let. Od té doby sbírá v časovkách jedno vítězství za druhým. V současnosti je úřadujícím olympijským vítězem v téhle disciplíně. Dále vyhrál 4 časovkářské prologue na Tour de France (dokonce i nad vyhlášeným časovkářem Amstrongem). Z cyklistických klasik dokázal vyhrát dvakrát Paris–Roubaix, Milan – San Remo, Tirreno–Adriatico či Tour de Suisse.
V letošním ročníku jsou na pořadu dvě časovky. První se jela jako hned druhá etapa, kdy se jednalo o týmovou časovku. Tu vyhrál tým Garmin Cervelo. Druhá časovka se jede jako předposlední 20. etapa. Jede se okruh kolem Grenoblu. Celková délka je 42,5 km a nejvyšší bod trasy je ve výšce 593 m n.m. Profilem trasy se jedná o mírně kopcovitou časovku (není to klasická rovinatá ani horská časovka). Proto svým profilem maximálně vyhovuje právě švýcarskému časovkářskému fenomenu Fabianu Cancellarovi.

Závěr
Jako tip jsem si vybral vítězství Fabiana Cancellary v jedné etapě. Toto vítězství si připíše na dvacáté časovkářské etapě. Pro něj mluví jak profil časovky tak i jeho zkušenosti a to, že předchozí etapy nejede na umístění. Jeho role v týmu je jednoznačná, pomoct v týmové časovce, tahat v rovinatých úsecích a hlavně připsat týmu vítězství na tour.

Tip: alespoň jedno vítězství pro Fabiana Cancellaru
Obrázek : 2,3