FAQ  •  Registrovat  •  Přihlásit se


Tenis - pár rad pro sázkaře

<<

confused

Uživatelský avatar

Příspěvky: 581

Registrován: sob 05. úno 2011 21:12:04

Příspěvek ned 21. srp 2011 18:58:01

Tenis - pár rad pro sázkaře

Tenis - pár rad pro sázkaře

Obrázek

Obsah

- Faktory, na kterých daný zápas závisí
- Povrch
- Typy povrchu
- Tabulka rychlosti povrchu na jednotlivých podnicích
- Někteří nepříliš spolehlivý hráči

- Handicapy / Overy

- Užitečné odkazy



Faktory, na kterých daný zápas závisí
Při rozhodování, zda daný zápas umístíme tiket závisí mnoho faktorů – zde uvedu pár z nich:


1) Povrch
Na první pohled banalita.. není jedno jestli je podklad oranžový, zelený nebo šedý? Není. Povrch je jedním z nejdůležitějších faktorů. Někteří hráči zkrátka potřebují na svoje údery čas, a tak jsou úspěšní hlavně na pomalých površích - čili hlavně na antuce, naopak někteří zase svoji hru staví na dělovém servise - těm se pak daří hlavně na rychlých površích (tvrdý povrch, tráva nebo koberec). Proto mnohdy hráč z první světové desítky, jenž sbírá úspěchy především na antuce, může bez problému v hale prohrát s hráčem druhé stovky. Důvod je prostý. Na rychlých površích má míček menší odskok a odráží se logicky rychleji, takže má po tom takový hráč problémy s timingem a více chybuje, jako příklad bych zde uvedl španělské duo Albert Montanes a Pablo Andujar. Hráčů je samozřejmě mnohem více, ale této dvojici je lepší se na rychlých površích vyvarovat. Naopak hráč, který svoji hru staví na dělovém servisu nebude moc úspěšný na antuce, jelikož antuka je povrch nejpomalejší a jejich servis tam nemá takovou úspěšnost - mnohdy je tam rozdíl i několika desítek km/h, ovšem jsou i antuky specifické větší rychlostí, ale k tomu se dostaneme. Tady bych jako příklad uvedl hlavně americké tenisty - Andy Roddick, John Isner a Mardy Fish, za zmínku stojí i největší muž na okruhu Chorvat Ivo Karlovič - mimo jiné držitel rekordu v rychlosti podání. Těmto hráčům vzít podání na takovém americkém betoně je hodně tvrdý oříšek, naopak na antuce jsou to soupeři podstatně hratelnější.

- Typy povrchu
Asi každý zná antuku, tvrdý povrch, trávu, koberec, ovšem ne každý ví, že tyto povrchy se ještě dále rozdělují, a tak například tvrdý povrch může být úplně jiný v Austrálii, než v Americe. Zde se vám pokusím charakterizovat ty nejznámější povrchy:


antuka - u antuky se uvádí, že jde o povrch nejpomalejší. Existuje ovšem několik podniků, které toto pravidlo vyvrací. Menší vrstva antuky v kombinaci s velkou nadmořskou výškou totiž dokáže velké věci. Jako příklad si vezmem Mutua Madrid Open. Jak už název napovídá, jde o turnaj hrající se v Madridu v nadmořské výšce zhruba 650 metrů. V souboji mezi Rogerem Federerem a Felicianem Lopezem viděli divácí kromě vyrovnané třísetové bitvy také rovných 48 es! Na antuku docela slušné číslo, co? Tento zápas měl jasného favorita Rogera Federera, ovšem Feliciano Lopez je jedním z velmi dobrých servismanů, a tak to zde bylo spíše servisová přestřelka, než nějaký pohledný tenis. Lopez nakonec prohrál ve třech tiebreacích. O pár týdnů později se oba hráči střetli znovu - tentokrát na antuce v Paříži v nadmořské výšce okolo 40 metrů. V tomto případě se jednalo o jasnou záležitost z pohledu Federera, který zvítězil 6-3 6-4 7-6. Nejen že v tomto zápase padlo rovných 19 es, ale servis už tu nebyl tak účinný, což jasně ukazuje, že ve vyšší nadmořské výšce se otvírá šance pro hráče disponující rychlým servisem.

Nejznámější podniky ve velkých nadmořských výškách:

Madrid (650 m.n.m.), Gstaad (1050 m.n.m.), Kitzbühel (750 m.n.m)


tvrdý povrch - tvrdý povrch je využíván v halách (Indoor hard), ale i na venkovních dvorcích (Outdoor hard) - hlavně v Americe a Austrálii. Tvrdý povrch se dělí na tři hlavní druhy, a to DecoTurf, Plexicushion a Plexipave. DecoTurf je povrch tvrdší a rychlejší - využívá se hlavně v sérii amerických podniků US Open Series - včetně závěrečného grandslamu v New Yorku. Na tomto povrchu se nehrají příliš dlouhé výměny, jelikož jde o povrch opravdu rychlý, a tak je zde k vidění spousta es a přímých bodů, což samořejmě opět dává přednost hráčům s kvalitním servisem. Povrchy Plexipave a Plexicushion jsou značně pomalejší. Tyto povrchy jsou využívané hlavně v Austrálii a na dvou amerických podnicích kategorie Masters 1000, a to v Miami a v Indian Wells. Narozdíl od DecoTurfu mají tyto povrchy i vyšší odskok, takže zde mají antukáři větší šanci, než právě na Decu.

Podniky využívající DecoTurf - Atlanta, Washington, Montreal, Cincinnati, Winston Salem, New York

Podniky využívající Plexi - Los Angeles, Memphis, Delray Beach, Melbourne, Sydney, Brisbane, Dauhá, Indian Wells


travnatý povrch - travnatý povrch je v současné době povrchem nejrychlejším s nejnižším odskokem. Daří se zde hlavně hráčům, kteří vyznávají herní styl servis-volej, tedy rychlý servis ven z kurtu v kombinaci s náběhem na síť. Hráčů hrající tímto stylem ale ubývá, v minulosti tím byl velmi známý anglický tenista Tim Henman, v současné době ho asi nejvíce používá Michael Llodra. Nejúspěšnějším hráčem na tomto povrchu je bezesporu Roger Federer. Travnatá sezóna nastává po antukovém grandslamu Roland Garros podniky v Halle a Queen's Clubu - právě v Queen's Clubu je travnatý povrch nejrychlejší, naopak ve Wimbledonu je nejpomalejší.

Podniky hrané na travnatém povrchu: Queen's club, Halle, 's-Hertogenbosch, Eastbourne, Wimbledon


- Tabulka rychlosti povrchů na jednotlivých podnicích
Zde je tabulka podniků seřazena od nejrychlejšího po nejpomalejší:

Obrázek


2) Někteří nepříliš spolehliví hráči
Na okruhu je pár známých "chokerů", kteří už nejen mně několikrát odpálili tiket. Neberte to tak, že mi jednou nevyšel a hned ho nenávidím, to ne :) jde spíše o hráče, kteří mají tyto psychické výpadky často a právě takové hráče si poznamenávám :) Asi nejznámějším "chokerem" je Victor Hanescu - tomu už snad nikdo neřekne jinak než Fixescu nebo prodavač. S největší pravděpodobností jde jen o bezvýznamné nadávky, i když pár jeho zápasů nemá daleko od faktu. Z letošní sezony bych vyzdvihl třeba zápas s Volandrim, kde jakožto fav s kursem okolo 1.3 naprosto vyhořel nebo s Bogomolovem v Miami, kde vedl ve třetím setu 4-1 - když podával do zápasu tak mu Bogomolov podání čistou hrou vzal a následně dvěma čistými hrami získal sadu a tím i zápas. Umění, co? :) Za zmínku stojí i jeho nedávný zápas ve Stuttgartu, kde prohrál, jakožto 1.14 fav s hráčem ze třetí stovky Pavolem Červenákem. Podobným "bláznem" byl i od začátku sezony Ernests Gulbis, který však od té doby, co ho trénuje Argentinec Caňas šel docela psychicky nahoru, ale stále bych si na něj dával pozor. Bookies ho po triumfu v LA dost přeceňují, ale co jsem viděl jeho poslední zápasy, tak to opět začíná být ten starý Gulbis. Má nesmírný talent, ale je schopný zápas odchodit jakmile nemá motivaci. Sázet ho momentálně za nějaký vyšší vklad bych si netroufl - troufl jsem si to proti Ferrerovi a bylo to dost velké upozornění. Za zmínku stojí i zázračně se léčící Michael Llodra, který jeden den skrečne singl s výrazem umírajícího člověka a další den v pohodě nastoupí na debla :) Psychicky na tom sice není tak zle, jako jeho dva "kolegové", ale se sázením na něj u sázkovky, která vyhodnocuje skreč jako prohru, bych byl hodně opatrný.



• Handicapy / Overy
Pár lidí se tu taky ptalo, jak se počítají handicapy. Není v tom vlastně žádná věda. Pokud máme například na hráče "A" handicap +2.5 gamu a výsledek bude 6-7 6-7, po sečtení gamů obou hráčů máme 12-14, a když tedy hráči "A" přičteme těch 2.5, dostaneme 14.5-14, čili je naše sázka výherní :) pokud je handicap třeba +2, tak bychom v tomto případě získali vklad zpět. Sázet handicapy a overy je ovšem velice nevyzpytatelné. Osobně radši preferuji sázní plusových handicapů například v zápase dvou servismanů. A právě v zápase dvou servismanů se také nejlépe sázejí overy, naopak v zápase, kde se dá předvídat destruktivní průběh (například v zápasech Djokoviče) se zase hodí sázet undery, pokud není hranice třeba pod 18 gamů.


• Užitečné odkazy
ATP World Tour.com - oficiální stránka ATP
TenisPortál.cz - nejznámější český tenisový portál
TenisLive.cz - livescore, statistiky zápasů
Twitter.com - užitečné informace přímo od hráčů na jejich veřejných profilech
MensTennisForums.com - fórum o mužském tenise
OddsPortal.com - srovnání kursů na trhu
TennisBetsite.com - možnost procházení zápasů míček po míčku


Závěrem bych chtěl poděkovat Hejhulovi, který mi poskytl některé informace :) snad jsem vám alespoň trochu pomohl a ubyde dotazů.
Naposledy upravil confused dne pát 27. led 2012 19:23:20, celkově upraveno 3
<<

bojller

Uživatelský avatar

Příspěvky: 454

Registrován: sob 30. črc 2011 1:37:49

Příspěvek stř 24. srp 2011 14:11:54

Re: Tenis - pár rad pro sázkaře

Ja bych k NESPOLEHLIVYM hracum jeste pridal Malisseho a Berdycha... ;)

Jinak dobry prispevek.
Prodavam tipy,kdo ma zajem,piste na vyhodprachyoknem@gmail.com
<<

confused

Uživatelský avatar

Příspěvky: 581

Registrován: sob 05. úno 2011 21:12:04

Příspěvek stř 24. srp 2011 14:15:37

Re: Tenis - pár rad pro sázkaře

bojller píše:Ja bych k NESPOLEHLIVYM hracum jeste pridal Malisseho a Berdycha... ;)

Jinak dobry prispevek.


ti nespolehliví hráči jsou více méně subjektivní, každý to vidí jinak :) ale klidně sem může každý psát svoje adepty
<<

Steve

Příspěvky: 1001

Registrován: čtv 07. črc 2011 11:09:18

Příspěvek stř 24. srp 2011 14:53:36

Re: Tenis - pár rad pro sázkaře

confused píše:
bojller píše:Ja bych k NESPOLEHLIVYM hracum jeste pridal Malisseho a Berdycha... ;)

Jinak dobry prispevek.


ti nespolehliví hráči jsou více méně subjektivní, každý to vidí jinak :) ale klidně sem může každý psát svoje adepty


těch je ... Davydenko, Andreev ... :)
<<

confused

Uživatelský avatar

Příspěvky: 581

Registrován: sob 05. úno 2011 21:12:04

Příspěvek pát 27. led 2012 19:17:19

Re: Tenis - pár rad pro sázkaře

Přidána tabulka rychlosti povrchů na jednotlivých turnajích, v průběhu dalších dní budu topic aktualizovat

Zpět na Rady, návody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz
Time : 0.167s | 26 Queries | GZIP : Offen Livescore